MEDIAWAVE
film, photo, music and dance workshop
1-5 July, 2013.
PASSPORT CONTROL 27
International Youth Workshop serie
******************************************************
Films, photos, closing concerts can be watched here.
General entry conditions:
The wprkshop is open above the age of 16. It neither works in schol system nor undertakes pedagogical supervision; it concentrates on professional work.
The workshops can receive and teach limited numbers of participants for the reasons mentioned here below.
Entry deadline with reduced rate (after that full price):
10 June, 2013
furth:
hartyandi@gmail.com
*********************************************************
ABOUT ANTECEDENSTS
This camp was initiated by Gyetvai Zoltán photographer and writer from the Upland (Slovakia) to continue our cooperation we have had for 20 years.
We were invited to the Slovakian-Hungarian Art Camp betweeen 18-20 June in 1993. A video documentation preserved the mood of this event which you can watch here.
Our standpoints, artistic and world view with preference of the experimental artistic trends haven't changed since then but probably it became a bit attenuated. It is not accidental that we started to collaborate again a couple of years ago. The result is the idea of this camp.
WHO ARE WE WAITING FOR?
We are waiting for open-minded, art lover young and a little bit older than young people, whom we want to involve into the deep layers of our folk culture through photography, film making, folk dance and music.
A népi kultúrától riadó vagy semleges érzelmeket ápolók felé legyen példa saját esetem (Hartyándi Jenő táborvezető). Az iskola oktatás nemhogy megkedveltette, hanem elvette a kedvemet a népdaloktól, népzenétől. A tanítás tárgyát képező, stilizálttá tett, a nyers és durva elemektől letisztított, mondhatni civilizált népdalokról épp azt réteget "takarították le", amelytől később számomra érdekessé, izgalmassá váltak. Ez a később akkor következett be, amikor közvetlenül a román forradalom után, 1991 januárjában, Kerényi Robiékkal megindultunk Gyimes és Moldva felé. A magyarok számára addig elzártan élő két csángó csoport közt aztán olyan erejét és hiteles valóságát, funkcióját (pl. mulatság) sikerült megtapasztalnom a népi világnak, kultúrának, zenének, amely azóta is rabjául tart. (Itt egy filmem erről az időszakról!) Több ilyen út, forgatás vitt aztán tovább a rokon népek - ujgurok, baskírok - és más kisebbségek megimerése, kulturájuk ledokumentálása, képviselőik hazánkba hozása felé.
Erős, temészetességgel teli, de egyben egyszerű világok ezek. Az jár jól a megismerésükkel, aki képes felfedezi bennük az egyszerűségből, természeteségből áradó szépséget.
Ezt ajánlja nekünk Gyetvai Zoli, azaz jelen tábor világa. E nem könnyen megközelíthető és számos csapdát rejtő világot ő már jól és hosszú évek óta ismeri, mindegy előkészítette számunkra a terepet a könnyebb behatolásra. A következő terepeket és személyeket ajánlja:
1. Felsővály, Kálosa – a Vály völgye – cigányzenészek, református kisnemesi falvak maradványai
2. Szilice és Borzova – Káposzta Pista juhász és énekes, kolompkészítő, helyi néphagyományok, Mezei Lajos hagyományőrző táncos
3. Lőkösháza – Cselényi József juhász és táncos, a Népművészet Mestere
4. Pálfala – Lakatos Rudolf, Edi bácsi, cigány muzsikus
5. Feled – Berky Pál, cigány muzsikus
Figyelem! Külön problémák tömegét veti fel az ilyen terepen való mozgás.
Pl. illik óvatosan, lábujjhegyen járkálni, minél kevébé megzavarani - mintegy kattogtató japán turista módjára - a helyi világot. Nem egyszerű dolog ez. Azt sem árt tudni, hogy nem a használt gép minőségétől fog függni az elkészül fotográfia minősége, tartalmi mélysége, hanem sokkal inkább attól, milyen közel sikerül kerülni annak alanyához - szivéhez, lelkéhez. A kerítésen beleselkedő és kattintgató fotós a felszínt képezi le, nem lát az otthonok, az érzelmek mélyébe. Ahhoz kapun, házon belül kell kerülni...
Találkozásaink alanyai a saját köznapi életüket élik, és egyáltalán nem gondolják azt, hogy ők egy elveszés határán lévő népi kultúra utolsó letéteményesei. Csak élnek, amint tudnak, az adott körülmények adta lehetőségek között. Többnyire szegények, esetenként nagyon szegényen. Magukban megtestesítve, őrizve a hagyományos népi kultúra és tudás nagyon fontos elemeit.
És ne feledjük, hogy ha vendégségbe megyünk oda az ősi hagyományos szerint illik ajándékot vinni. Ebben a világban ez a természetes. Egy üveg bort, pálinkát, bármit, amit jó szívvel adunk. És ők ezt viszonozni fogják, lehetőségeik szerint.
A felhívást fotográfus, író, a tábor tanárának és kezdeményezőjének fotói illusztrálják. Érdemes és tanulságos böngészni weboldalát, nézegetni fotóit és olvasni blogjait.
*******************************************************
DOKUMENTUMFILM MŰHELY
Két - hasonló világokban 'szocializálód' - operatőr, rendező fogja segíteni a dokumentumfilm készítéssel megismerkedni vágyók munkáját.
A dokumentumfilm készítéshez több fő szükségeltetik, ezért a jelentkezőkből ministábokat állítunk fel, amelyek a következő tulajdonságokkal bíró személyekből kell, hogy összeálljanak:
- a kérdezni tudó
- a képet, azaz az adódó szituációkat, beszélgetéseket rögzíteni tudó
- a hangot rögzíteni tudó
- utómunkaként a filmet vágni, rendszerezni tudó.
De pl. a 'kérdezni tudó' kifejezésen nem feltétlen az ostoba és stereotíp kérdéseket feltevő riportert kell érteni. Sokkal inkább egy érzékeny, a beszélő alany mondantója iránt figyelmes, ritkán beleszóló, sokkal inkább a szemével, tekintetével, figyelmével azt irányító beszélgetőtársat. A megfelelő figyelem hatására megered a nyelv.
A GYAKORLATI ALAPÚ FILMMŰHELY VÁZLATOS MENETE:
- július 1. érkezés,
15:00 - 16:00 regisztráció
17:00 ismerkedés, szakmai munka kezdete: filmtervek megbeszélése
- július 2-3. - forgatások
- július 4-5. - vágás, utómunka
- május 5. - az elkészült filmek bemutatása, értékelés, záróbuli
(A rövidebb forgatott anyagokat, témákat a tábor alatt szeretnénk végső állapotba hozni, azaz készre vágni. A hoszabbak vágására a hagyományos kisharsányi MEDIAWAVE Művészeti Táborban kerülhet sor, az Ördögkatlan Fesztivál keretében.)
MIT BIZTOSÍT ÉS VÁR EL? – Jelentkezési feltételek!
A film műhely a következőket tudja biztosítani:
1./ tehnikai háttér
o kamerák, vágó számítógépek
o akinek van kamerája, kérjük hozza magával, hogy gördülékenyebb legyen a munka
2./ nyersanyag
o DV kazetta – a műhely biztosítja
3./ ingyenes szálláshely a bázisul szolgáló malomban, matrac van, hálózsák kell
o akinek nem felel meg, önköltségesen oldja meg
4./ étkezés a szomszédos csárdában - 5-10 Euro (nem kötelező)
o lehetséges az étkezés egyéni megoldása, de az azt igénylőknek biztos szervezünk a tanárokkal
együtt közöségi étkezést (közös reggeli, bográcso vacsora)
5./ az oktatást végző szakember gárdát
A JELENTKEZÉS FELTÉTELEI:
1./ jelentkezési lap (hiánytalanul kitöltve) az érdeklődési kör megjelölésével
a jelentkezési lapot e-mailben (hartyandi@gmail.com) és az aláírt példányt postán is el kell küldeni az alábbi címre:
MEDAIWAVE Alapítvány
H-9001 Győr Pf. 668.
2./ rövid életrajz
(születési hely, idő, lakcím)
3./ fotó a jelentkezőről (1 db, aki még nem volt)
a műhely tagjainak interneten való, előzetes bemutatásához,
4./ saját film (ha van!) elérhetősége, linkje
A MŰHELYEK OKTATÓ GÁRDÁJA:
Filmes tanárok:
Hargittai László "Pamacs" - vágó (4Cut)
Dömötör Péter - operatőr, rendező
Hartyándi Jenő - operatőr, rendező
RÉSZVÉTELI DÍJ:
12.000.-Ft, vagy 40.-Euro
Elővételben (június 10 előtt): 9.000.-Ft, vagy 30.-Euro
A részvételi díj magában foglalja a technika használat, a nyersanyag, a tanárok költségeit, valamint a központi táborhelyről való kb. 100km-es távolságra való közlekedés (forgatások) útiköltségét.
A tanárok gépkocsik befogadóképességéhez mérten a diákok helyszínre és visszaszállítását is biztosítani tudjuk Győr, illetve Budapest irányából.
********************************************
FOTÓMŰHELY
A fotósoknak lehetőségük nyílik gyakorlatban megismerkedni az ethno- és portréfotózás alapjaival - a PC22 táborképeket lásd itt! Az archaikus fotózási technikák rejtelmeibe Zalka Imre vezeti be az érdeklődőket.
A FOTÓMŰHELY VÁZLATOS MENETE:
- július 1. érkezés
15:00 - 16:00 regisztráció
17:00 ismerkedés, szakmai munka kezdete: elméleti órák
- július 2-3. portré és ethnofotózás terepen
- július 4-5. fotósorozatok szelektálása, archaikus fotózási technikák a gyakorlatban,
elkészült sorozatok bemutatása, értékelés, záróbuli
A tábor többi feltétele - jelentkezés, részvételi díj - megegyezik a filmműhelynél olvashatóakkal. Fényképezőgépet mindenki hozzon magával!
Fotós tanárok:
Gyetvai Zoltán - fotográfus
Pettendi Szabó Péter – fotográfus
Zalka Imre - fotográfus
*************************************************
NÉPZENEI ÉS NÉPTÁNC MŰHELY
Elsősorban azoknak a nem kezdő népzenészeknek és néptáncosoknak ajánljuk, akik tudásukat szeretnék szélesíteni a gömöri népi kultúra elemeivel. Tehát nem klasszikus néptánc és zenei táborról van szó. A felkeresendő - korábban felsorolt - adatközlő énekesektől, muzsikusoktól, táncosoktól lehet ellesni néhány fogást. Kapcsolatot építeni és esetlegesen mélyebb ismeretbővítésre egyénileg visszatérni.
Kellő érdeklődő, jelentkező esténként a tábor lakói megmutathatják saját hangszer, ének és tánctudásukat és táncház kialakulása sem kizárt.
További - remélt - együttműködés képzelhető el a tábor fotós és fimes résztvevőivel!
A MŰHELY VÁZLATOS MENETE:
- július 1. érkezés
15:00 - 16:00 regisztráció
17:00 ismerkedés, szakmai program megbeszélése
- július 2-3. hagyományőrző, adatközlő énekesek, muzsikusok, táncosok felkeresés
- július 4-5. a gyűjtött anyagok feldolgozása, gyakorlása, bemutatása, értékelés, záróbuli
A tábor többi feltétele - jelentkezés, részvételi díj - megegyezik a filmműhelynél olvashatóakkal. Fényképezőgépet mindenki hozzon magával!
A gömöri énekesek, népzenészek és táncosok közé Gyetvai Zoltán vezeti be a tábor lakóit.
*****************************************************